Door:
Marc Broere

24 december 2021

Tags

Vice Versa hoofdredacteur Marc Broere blikt in deze kerstboodschap terug op afgelopen jaar en kijkt vast vooruit naar 2022. En laten we samen allemaal Vice Versa Global gaan uitbouwen. Voor nieuwe verfrissende journalistiek én voor het creëren van banen voor jonge Afrikaanse journalisten.

Beste vrienden van Vice Versa! Ik hoop dat eenieder zich door wederom een moeilijk jaar vanwege de mondiale gezondheidscrisis heeft weten te worstelen.  Laten we hopen dat er volgend jaar betere tijden aanbreken.

Voor Vice Versa was 2021 ook een bijzonder jaar met een aantal journalistieke hoogtepunten. Zo begonnen we het jaar met een mooie verkiezingsspecial waarin we de Nederlandse politiek langs de mondiale meetlat legde. Verder maakten we onder andere een jongerenspecial over de nieuwe generatie wereldverbeteraars die grenzeloos gepassioneerd is. En vandaag komt het dubbeldikke winternummer uit waarin we onderzoeken hóe goed de Nederlandse ontwikkelingssamenwerking nu eigenlijk is. Best goed, kan ik alvast verklappen. Zeker iets om trots op te zijn en dat ook uit te dragen met flair, waardoor er weer meer draagvlak in de Nederlandse samenleving voor mondiale rechtvaardigheid kan komen.

Vice Versa Global

Maar het hoogtepunt van het jaar was zonder enige twijfel de lancering van Vice Versa Global, ons nieuwe platform van jonge journalisten uit diverse Afrikaanse landen. Het bestaat nu 9 maanden en wat geeft dit een nieuw élan aan Vice Versa! Ik ben enorm trots op de artikelen, video’s en fotoreportages die ons team heeft gemaakt en op deze nieuwe richting die we zijn ingeslagen. Journalistiek voor sociale verandering, zoals ons team het zelf noemt. Positieve berichtgeving om mensen te inspireren. Maar ook westerse ontwikkelingsprofessionals een spiegel voorhouden van wat er speelt onder Afrikaanse jongeren en hoe jongeren zelf de handen uitsteken om hun omgeving positief te veranderen.

Een leuke bijkomstigheid is dat we met Vice Versa Global ook zelf banen creëren. We hebben inmiddels een vast team van vier mensen fulltime aan het werk. Daarnaast zijn er nu al zes freelancers die met hun werkzaamheden voor Vice Versa Global een goede maandelijkse financiële basis hebben.

Onze verslaggevers Cynthia Omondi en Eunice Mwaura op de Young African Leaders Summit in Accra

Ook komen er steeds meer plannen voor journalistieke projecten in 2022 vanuit het team zelf.  Zoals een special over Gender Based Violence, een bijzondere reis rondom het Victoriameer die ze willen gaan maken om middels journalistieke producties aandacht voor klimaatverandering en klimaatactie door jongeren te vragen. En verder een serie online masterclasses over mondiale vraagstukken vanuit een Afrikaans feministisch perspectief, en een special over sloppenwijken maar dan vanuit een originele invalshoek -namelijk sloppenwijken als broedplaats van innovatie en activisme.

Word lid en help mee Vice Versa Global uit te bouwen

We hebben Vice Versa Global afgelopen jaar vanuit onze eigen financiële reserves gefinancierd. Nu is het zaak om het verdienmodel verder te ontwikkelen. De meest eenvoudige manier is om het aantal leden van Vice Versa te vergroten. Als je lid wordtvan Vice Versa, help je mee aan het uitbouwen van Vice Versa Global. Aan nog meer journalistieke producties over mondiale thema’s door de ogen van een jonge generatie Afrikaanse journalisten. En met als mooie bijkomstigheid dat je meehelpt aan het creëren van banen voor jongeren.

Vice Versa Global verslaggevers Eva Nakato en Mark Williams aan het werk

Als je nu lid wordt ontvang je bovendien gratis mijn boek ‘De Eerste Linies’ waarop onze Vice Versa Global medewerkers op de voorkant prijken. Ook sturen we dan ons dubbeldikke winternummer op. Je kunt je aanmelden via  https://viceversaonline.nl/abonnement/

Rest mij iedereen nog goede kerstdagen en een fijne jaarwisseling te wensen.

Marc Broere, hoofdredacteur Vice Versa

Tackling Inequality in Times of Crisis: Insights from the People vs Inequality Podcast

Door Barbara van Paassen | 21 januari 2022

“Ten richest men double their fortunes in pandemic while incomes of 99 percent of humanity fall” is the headline of the report that Oxfam launched this week. A report full of staggering numbers, showing that inequality doesn’t only disrupt lives and societies, it actually kills. The pandemic has both exposed and exacerbated existing inequalities. It is one of the reasons Barbara van Paassen started the People vs Inequality podcast. The hard hit that women took became the topic of the first series. In this blog she shares the stories of changemakers fighting inequality and four key take aways to turn the tide.

Lees artikel

World Economic Forum: complot of kans?

Door Hans Beerends | 20 januari 2022

Deze week wordt in Davos weer het jaarlijkse World Economic Forum (WEF) gehouden. Kwam de kritiek vroeger van links, sinds de coronacrisis komt die vooral van extreemrechts. Hans Beerends gaat na welke kritiek terecht is en welke niet.

Lees artikel

Interview dr. Moses Isooba: Shift or share the power?

Door Emmanuel Mandebo | 18 januari 2022

The next edition of the World Café is scheduled to take place on 20th January 2022. During the event, a number of practitioners and leaders in the NGO and the development arena will be discussing two main subjects; shifting power at work and the need for Northern Organizations to adapt policies and practices to support equal partnerships with their Southern Partners. One of the panelists, Dr. Moses Isooba, boasts of over two decades of work experience in the NGO world as well as in the donor circles. He currently serves as the Executive Director of Uganda National NGO Forum (UNNGOF), an organization that unites national and international NGOs operating in the country. Our Vice Versa contributor Emmanuel Mandebo caught up with Dr. Moses and the two had a candid conversation about Shift the Power movement and power relations between Northern and Southern organizations.

Lees artikel