Op donderdagmiddag 31 maart zijn de nieuwe minister voor Buitenlandse Handel en Ontwikkelingssamenwerking, Liesje Schreinemacher, en plaatsvervangend directeur-generaal internationale samenwerking Birgitta Tazelaar de studiogasten van het Wereld Café. Ze zullen input ophalen van zuidelijke sprekers voor de nieuwe beleidsnota die volgens verwachting in juni wordt gepresenteerd.
Net zoals haar voorgangers zal minister Schreinemacher een beleidsnota maken waarin de focus van haar beleid verder wordt uitgewerkt. In het kader hiervan zal een (gedeeltelijk online) consultatieproces plaatsvinden dat is gestart ten tijde van dit Wereld Café. Doel van de consultatie is input te verzamelen van diverse partijen waaronder het Nederlandse bedrijfsleven, maatschappelijke organisaties en hun zuidelijke partners, over de belangrijkste thema’s en kansen voor nieuw beleid.
In het eerste deel van het Wereld Café gaat presentator Ama van Dantzig in gesprek met de minister over het belang van nieuw beleid, haar eerste bevindingen als minister en over het soort input dat ze zou willen ophalen voor de beleidsnota. Waar zit volgens haar de innovatie en lef van de Nederlandse sector? Wat zou beter kunnen? Vindt ze dat de ontwikkelingssector het predicaat topsector verdient? Ook gaat ze in gesprek met Zuidelijke partners. Via videoboodschappen worden vragen ingebracht. Enkele gasten zullen inbellen en hun input voor de nieuwe beleidsnota geven. Zij delen verhalen die inspireren, en verhalen die gaan over innovaties en kansen om te komen tot gelijkwaardige samenwerking in de sector.
In het tweede deel praten we verder met Birgitta Tazelaar en twee gasten uit het Zuiden over de consultatie en het nieuwe beleid. Waar is Nederland goed in en wat kan beter? Hoe kun je komen tot meer beleidscoherentie? En hoe kun je anno 2022 draagvlak creëren voor nieuw beleid op het terrein van internationale samenwerking?
Kijkers worden uitgenodigd om mee te praten via de chat.
Meld je aan via World Café on 20 January 2022: register now | Wilde Ganzen & Vice Versa
Het wereldcafe is een initiatief van Wilde Ganzen en Vice Versa, en wordt dit keer georganiseerd in samenwerking met het Ministerie van Buitenlandse Zaken. De voertaal van de bijeenkomst is Engels.
Tijdstip: van 15.00-16.30
Dutch Diamond, een middel of een doel?
Vandaag lanceert minister Sjoerdsma het Dutch Diamond Partnerships-programma. Overheid, bedrijven, kennisinstellingen en maatschappelijke organisaties moeten daarin gezamenlijk Nederlandse én lokale belangen dienen. Maar eerdere ervaringen met publiek-private samenwerking laten een ongemakkelijke les zien: zodra het Nederlandse model het vertrekpunt wordt, dreigen lokale problemen zich te moeten aanpassen aan Nederlandse oplossingen. Begin daarom niet met de diamant, maar met de vraag wat er lokaal nodig is.
Lees artikelJan Pronk: Tien geboden om vrede dichterbij te brengen
Wat kan er nog worden gedaan wanneer oorlog eenmaal is uitgebroken? Jan Pronk formuleert tien aanvullende richtlijnen voor de-escalatie, onderhandelingen, humanitaire bescherming en herstel.
Lees artikelJan Pronk: Tien geboden om het uitbreken van oorlog tegen te gaan
Vrede spreekt niet vanzelf. Welke politieke keuzes kunnen voorkomen dat internationale spanningen uitlopen op oorlog? Jan Pronk formuleert tien gebiedende richtlijnen.
Lees artikel